18 września 2020

Czym się kierować przy wyborze detektora płodu?

Detektor tętna płodu jest coraz bardziej popularnym urządzeniem kupowanym nie tylko przez ginekologów i położne, ale również przez przyszłe mamy. Korzystanie z niego przypomina nieco badanie KTG (kardiotokografię) wykonywane przez położną w poradni ginekologicznej. Dzięki detektorowi przyszła mama może słuchać bicia serca swojego dziecka i dokładniej monitorować ciążę w zaciszu własnego domu.

Działanie detektora płodu

Detektor tętna płodu jest małym i prostym w obsłudze urządzeniem. Przyszła mama przed jego użyciem powinna rozsmarować na skórze brzucha niewielką ilość żelu przewodzącego ultradźwięki. Następnie musi przyłożyć głowicę do brzucha, by odnaleźć tętno płodu. Zadanie to wymaga cierpliwości – maluszek w macicy rusza się i obraca, dlatego miejsce przyłożenia głowicy każdego dnia może być inne. Detektor wysyła fale ultradźwiękowe i wykorzystuje efekt Dopplera. Fale odbijają się od tkanek i są przetwarzane na impulsy elektryczne, a potem na dźwięki. Mama oczywiście musi na każdym etapie ciąży dowiadywać się, jakie wskazania są prawidłowe. Słuchanie bicia serca dziecka będącego w brzuchu gwarantuje spore wzruszenie u obojga rodziców. Co jednak ważniejsze, pozwala wykryć nieprawidłowości i zagrożenia, dzięki czemu przyszła mama może bez zbędnej zwłoki skonsultować się z lekarzem. Oczywiście nawet najlepszy detektor tętna płodu nie zastąpi regularnych wizyt u specjalisty.

Jak wybrać detektor?

Nieważne, czy detektor tętna płodu ma być kupowany dla domowego użytku, czy do gabinetu położnych – zawsze trzeba upewnić się, że posiada on wpis do rejestru wyrobów medycznych. Najlepiej wybrać urządzenie bezpieczne dla płodu, emitujące niewielką dawkę ultradźwięków. Warto upewnić się, że dane urządzenie posiada gwarancję. Wygodny w użytku detektor powinien cechować się niewielkim rozmiarem, który ułatwia też jego przechowywanie. Urządzenie powinno natychmiast podawać wyniki pomiaru. Urządzenia dobrych producentów sprzedawane są w komplecie z żelem i tobą do przechowywania detektora, oraz zasilającymi go bateriami. Kiedy warto kupić detektor? Większość mam nie zwleka z zakupem – badanie KTG w warunkach domowych można wykonywać już od 9 lub 10 tygodnia ciąży.