10 lutego 2015

GyroNeck – łódzki wynalazek do badania schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa

Nowatorskie urządzenie do badania dysfunkcji odcinka szyjnego kręgosłupa opracował zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. GyroNeck w połączeniu ze specjalistycznym oprogramowaniem ma uprościć proces rehabilitacji pacjentów.

Cały system opracował zespół specjalistów z Katedry Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Został on już zgłoszony do opatentowania.

GyroNeck to niewielkie i lekkie urządzenie umieszczane na głowie pacjenta tak, by znajdowało się idealnie na czubku głowy. Jest ono podłączone do komputera, który w czasie rzeczywistym odczytuje informacje o położeniu oraz ruchu głowy względem ekranu.

„Zebrane dane są analizowane, a po zakończeniu badania, specjalistyczne oprogramowanie sugeruje prawdopodobną diagnozę związaną ze schorzeniami kręgosłupa w odcinku szyjnym” – wyjaśnił PAP jeden z twórców urządzenia Robert Ritter z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ.

Według niego dzięki automatyzacji badań oraz zapisywaniu pełnego przebiegu badania z podziałem na każdego pacjenta, możliwe jest zwiększenie liczby przebadanych pacjentów w ciągu jednego dnia oraz uproszczenie procesu ich rehabilitacji.

Cały system składa się z urządzenia pomiarowego, umieszczanego na głowie pacjenta w specjalnym mocowaniu przypominającym słuchawki, oprogramowania odbierającego i przetwarzającego dane oraz ekranu o wymiarach 120 na 80 cm.

Na ekranie wyświetlane są plansze do badań przygotowane przez zespół lekarzy z Katedry Rehabilitacji Medycznej UM w Łodzi. Przedstawiają one odpowiednio dobrane kształty pozwalające zaktywizować poszczególne partie mięśni szyi oraz karku i tym samym uzyskać jak najbardziej dokładną informację o stanie zdrowia pacjenta. Pacjent ma za zadanie odwzorować przedstawiony na ekranie wzór.

„Komputer w tym czasie zapisuje każdy ruch głowy, a następnie poprzez porównanie z bazą wiedzy zawartą w programie podaje procentowe prawdopodobieństwo występowania poszczególnych badanych schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa” – dodał Ritter.

Zakończenie prac nad projektem planowane jest na przełomie czerwca i lipca tego roku. Obecnie zespół naukowców zbiera dane pomiarowe do systemu będącego bazą wiedzy i opracowuje algorytm ekspercki.

„Jest to system podejmowania decyzji o stanie zdrowia pacjenta. Na podstawie przedstawionych mu historycznych danych będzie w stanie określić rodzaj oraz zakres uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa aktualnie badanego pacjenta. Nasz zespół jest obecnie na etapie badania pacjentów i opisywania wyników pomiarów w zrozumiały dla komputera sposób” – wyjaśnił współtwórca systemu.

Po zakończeniu prac GyroNeck będzie oferowany jako technologia na sprzedaż, bądź też będzie licencjonowany.

Autor: PAP – Nauka w Polsce

10.02.2015