5 stycznia 2021

Jakie są zasady działania lamp bakteriobójczych?

Lampy bakteriobójcze stosowane są w celu dezynfekcji powietrza w szpitalach, przychodniach czy laboratoriach. Ich działanie jest skuteczne dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu, które z powodzeniem usuwa z różnych powierzchni bakterie, wirusy i grzyby, a także szkodliwe dla organizmu człowieka drobnoustroje. Są one najskuteczniejszymi z dostępnych urządzeń zdolnych do ich usuwania. Należy je stosować z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa, ponieważ mogą mieć szkodliwy wpływ na skórę i oczy człowieka.

Zasady działania lamp bakteriobójczych

Lampy bakteriobójcze działają dzięki promieniowaniu kierowanemu na powierzchnię lub powietrze. Promienie UV-C, które generują fale o długości między 100 nm a 280 nm wystarczają do tego, by zapewnić silne właściwości bakteriobójcze. Sterylne warunki pracy są niezbędne w gabinetach zabiegowych, na salach operacyjnych czy w laboratoriach, więc ich stosowanie jest tam konieczne. Z uwagi na ich bardzo dużą siłę, w czasie, w którym stosowane są na powierzchnię, należy nie znajdować się w zasięgu strumienia świetlnego i zachować należytą ostrożność. Mogą okazać się szczególnie szkodliwe dla oczu i skóry.

Lampy przepływowe i dwufunkcyjne

Z uwagi na szerokie zastosowanie lamp bakteriobójczych, możemy wyodrębnić ich kilka rodzajów. Lampy przepływowe  posiadają mechanizm oparty na specjalnych filtrach, których zadaniem jest oczyszczenie zanieczyszczonego powietrza. Dzięki swojej konstrukcji są bezpieczne dla personelu medycznego czy innych osób przebywających w miejscu, w którym pracuje lampa. Dzieje się tak za sprawą tego, że zanieczyszczone powietrze zatrzymuje się w komorze dezynfekującej i dopiero tam poddawane jest działaniu promieni UV-C. Szersze zastosowanie mają natomiast lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne. Wyposażone są one w zewnętrzny promiennik. Wpływa to na możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza. Co ważne, są one w stanie zdezynfekować całe pomieszczenie (oczywiście podczas nieobecności personelu czy pacjentów). Ich dodatkowym atutem jest skuteczna dezynfekcja trudno dostępnych zakamarków.