19 września 2012

Kto kupuje sprzęt do rehabilitacji i fizjoterapii?

Można pokusić się o twierdzenie, że obecnie rehabilitacja ma zastosowanie w procesie terapeutycznym chorób z prawie każdej specjalizacji medycznej. Świadomość, jak istotną rolę w efektywnym leczeniu pełni odpowiednio wczesne wdrożenie rehabilitacji i fizykoterapii spowodowało ich znaczne rozpowszechnienie.

Kto kupuje sprzęt do rehabilitacji i fizjoterapii?

 

Można pokusić się o twierdzenie, że obecnie rehabilitacja ma zastosowanie w procesie terapeutycznym chorób z prawie każdej specjalizacji medycznej. Świadomość, jak istotną rolę w efektywnym leczeniu pełni odpowiednio wczesne wdrożenie rehabilitacji i fizykoterapii spowodowało ich znaczne rozpowszechnienie. Wzrasta popyt na tego typu usługi, co pociąga za sobą utworzenie nowych gabinetów, oddziałów, a nawet całych placówek specjalizujących się w tych dziedzinach.

Wyposażenie ośrodków rehabilitacji i fizjoterapii zależy przede wszystkim od zakresu i rodzaju schorzeń, które są leczone w danej placówce. Oprócz podstawowego wyposażenia (łóżek, materaców, drabinek, rotorów i stołów rehabilitacyjnych), każdy dobry ośrodek powinien posiadać sprzęt do elektro-, magneto- i laseroterapii, lampy IR lub IR/UV, zestawy do ultradźwięków oraz biostymulacji laserowej. Coraz większą popularnością cieszą się aparaty do hydroterapii (np. wanny do masażu wirowego) i leczenie zimnem (kriokomory, kriosauny), które pojawia się coraz częściej w ofercie gabinetów.

Zarówno placówki publiczne, jak i prywatne chętnie kupują nowy sprzęt rehabilitacyjny. Jest on stosunkowo tani i pozwala łatwo poszerzyć zakres proponowanych zabiegów. Jak już wspomniano – rehabilitacja i fizjoterapia znajdują coraz szersze zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce wielu chorób. Pociąga to za sobą intensywny rozwój rynku sprzętu. Producenci i dystrybutorzy proponują bardzo szeroki wybór urządzeń – z tej oferty z całą pewnością kupujący wybierze coś dostosowanego do swoich potrzeb.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja ze sprzętem do fizykoterapii. Kupują go głównie jednostki publiczne. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze – bo pacjenci tego potrzebują, po drugie – bo posiadanie urządzeń do fizykoterapii jest jednym z wymogów, jakie powinny spełniać placówki rehabilitacyjne, aby podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Prywatne placówki niezwiązane z NFZ-em, choć znacznie rzadziej, ale inwestują w tego typu urządzenia głównie ze względu na potrzeby rynkowe.

Inwestycja w sprzęt do fizykoterapii zwraca się dosyć szybko. Ceny aparatów nie są wygórowane – zamykają się w przedziale od kilku do około 30 tysięcy zł, przy czym polski sprzęt jest z reguły tańszy w porównaniu z zagranicznym. Tak naprawdę jest to tylko niewielki ułamek kosztów wyposażenia gabinetu rehabilitacji, a w znaczny sposób zwiększa liczbę proponowanych usług. Zabiegi fizykoterapeutyczne są traktowane jako metody wspomagania rehabilitacji. Specjaliści zgodnie podkreślają, że choć fizykoterapii nie stosuje się zawsze, to jest dobrym uzupełnieniem terapii manualnej lub neurologicznej. Daje widoczne efekty przy leczeniu blizn, bólu lub stanów zapalnych.

W przypadku wyposażenia do rehabilitacji i fizykoterapii nie warto oszczędzać na jakości. Jak wiadomo na oddziale rehabilitacji sprzęt jest bardzo intensywnie eksploatowany. Dlatego trwałość materiałów, z którym wykonane są podzespoły, łatwość obsługi, ergonomia i bezawaryjne działanie to priorytety przy zakupie.

 

Autor: Medica Online