24 kwietnia 2020

Pierwszy Polski respirator

Biotechnologiczna firma ZTM INNOVATIONS, wykonywująca dotychczas inspekcje sprzętu medycznego, podjęła się produkcji zaawansowanych technologicznie respiratorów. Ta skomplikowana aparatura produkowana jest w zakładach spółki m.in. w Warszawie i Poznaniu. Zaletą opracowanego sprzętu są liczne systemy kontrolujące jego prawidłową pracę oraz nowoczesne komponenty pneumatyczne.

Respirator posiada m.in. następujące opcje: CPAP – (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta) Wspomaga oddychanie w przypadku niewydolności oddechowej. PEEP – (wentylacja z dodatnim ciśnieniem końcowo oddechowym) Koncentruje się na ograniczeniu zwiększania tlenu w mieszance oddechowej. CMV – (całkowicie zastępuje oddech) Ciągła wentylacja oddechowa pacjenta.SV – (działanie wspierające) Stosowane w chwili gdy pacjent nie może samodzielnie oddychać. SIMV – (zestawienie oddechu spontanicznego i wentylacji mechanicznej). Urządzenie ustawione jest odgórnie na daną częstość oddechów, którą powinien wykonywać chory. Wymuszone oddechy dostosowują się do wysiłku pacjenta i poprawiają wentylację minutową.

Dlaczego polski respirator?

Ideą przy tworzeniu pierwszego polskiego respiratora jest uniezależnienie polskich placówek ochrony zdrowia od zewnętrznych, długotrwałych dostaw części eksploatacyjnych aparatury medycznej, poprzez zaoferowanie wysokiej klasy respiratora rodzimej produkcji, w rozsądnej cenie. W chwili obecnej trwają testy i certyfikacje pierwszej serii urządzeń.Skąd pomysł na respirator? Pomysł powstał z chęci pomocy polskim szpitalom oraz w odpowiedzi na ich potrzeby¬ -często bowiem brakuje w nich kluczowego, ratującego życie ludzkie sprzętu. Podjęliśmy szereg działań i konsultacji z ekspertami. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować lekarzom i ratownikom medycznym za życzliwość i pomoc w pracy nad naszym projektem, co znacznie skróciło czas tworzenia pierwszego polskiego respiratora.

Co było najtrudniejsze ?

Najtrudniejsza była praca pod ogromną presja czasu, w obliczu panującej wokół pandemii. Nie lada wyzwaniem była również sama organizacja pracy poszczególnych zespołów poprzez fizyczne zgromadzenie zespołu – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz zorganizowanie pracy zdalnej dla poszczególnych ekspertów,wiele godzin videokonferencji i rozmów telefonicznych. Kolejnym wymagającym krokiem była konieczność stworzenia złożonego algorytmu odpowiadającego za prawidłowe działanie urządzenia. Tutaj swoją pomoc zaoferował nam jeden z najlepszych polskich naukowców- specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji dr hab. Wojciech Kotłowski będący pracownikiem Politechniki Poznańskiej.Za przeprowadzenie projektu w tym wybór komponentów odpowiedzialny był mgr inż. Piotr Śledziewski – doświadczony biotechnolog i elektronik , nasz wieloletni współpracownik. To dzięki jego pracy precyzyjnie wyselekcjonowano poszczególne części używane w naszym respiratorze.

respirator - Pierwszy Polski respirator