19 września 2012

Ultrasonografia – coraz więcej możliwości

Ostatnie kilka lat przyniosło bardzo intensywny rozwój technologii wykorzystywanych w aparatach USG. Kierunek rozwoju ultrasonografii to z jednej strony podniesienie jakości, szybkości i dokładności obrazowania, a z drugiej

Ostatnie kilka lat przyniosło bardzo intensywny rozwój technologii wykorzystywanych w aparatach USG. Kierunek rozwoju ultrasonografii to z jednej strony podniesienie jakości, szybkości i dokładności obrazowania, a z drugiej – jak największa minimalizacja kosztów. Czołowi producenci sprzętu narzucają niezłe tempo zmian standardów panujących na rynku i prawie co roku wprowadzają ulepszenia do swoich aparatów.

Postęp w technologiach ultrasonograficznych jeszcze nigdy nie był tak dynamiczny. Główne kierunki rozwoju to zwiększenie czułości i zasięgu obrazowania głowic, wprowadzenie wielokrotnych układów formowania wiązki ultrasonograficznej, zwiększenie liczby kanałów procesowych i znaczny wzrost szybkości przetwarzania obrazu. Producenci z jednej strony skupiają się na udoskonaleniu aparatów, z drugiej – na konstruowaniu coraz bardziej zaawansowanego specjalistycznego oprogramowania, które znacznie zwiększa możliwości wykorzystania sprzętu.

Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem jest uzyskanie obrazu o jak największej wartości diagnostycznej, dlatego warto wybierać urządzenia według zasady „jak najwyższa jakość obrazu w jak najkrótszym czasie”. Lepsze obrazowanie uzyskuje się, jeśli w sprzęcie zastosowano technologię krzyżowania i składania wiązek fali ultradźwiękowej pod wieloma kątami, czyli tzw. Compound Imaging. Obrazy 2D uzyskane w ten sposób są bardziej wyraźne i mają lepiej zaznaczone granice tkanek.

Warto zwrócić uwagę na liczbę kanałów przetwarzania – im wyższej klasy sprzęt, tym więcej kanałów. Poza tym ważne są tryby działania ultrasonografu i funkcje dostępne w każdym z nich (np. wygładzanie krawędzi, lepszy kontrast), liczba gniazd głowic, ich zakres działania, możliwość dokupienia kolejnych głowic i ich kompatybilność z aparatem. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość obsługi, intuicyjne i zrozumiałe oprogramowanie, dodatkowe funkcje, takie jak archiwizacja danych i możliwość ich eksportu na nośniki zewnętrzne oraz możliwość podłączenia do sieci komputerowej. Zdarzają się sytuacje, najczęściej w klinice lub na oddziale szpitalnym, kiedy z jednego aparatu USG korzysta kilku różnych diagnostów. W takich sytuacjach ważne jest, aby sprzęt był w miarę mobilny, jeśli zajdzie potrzeba przetransportowania go do innego pomieszczenia. Bardzo pomocna może być również możliwość personalizacji ustawień dla każdego użytkownika.

Miniaturyzacja i wprowadzenie nowych przydatnych funkcji do sond 3D spowodowało, że powoli wypierają one 2D z badań rutynowych. Ale jeśli sondy 2D wydają się być odpowiadające, to wystarczy wyposażyć aparat w aplikację do uzyskiwania obrazów 3D z połączonych głowic 2D. Zawsze można dokupić głowice wolumetryczne do obrazowania 3D/4D i w ten sposób poszerzyć możliwości diagnostyczne swojego aparatu.

Najnowsze technologie podbijające polski rynek w ciągu ostatnich kilku lat to obrazowanie bryłowe i tomograficzne, połączenie obrazowania z nawigacją, a także estastografia tradycyjna i wirtualna. Już niedługo standardem stanie się funkcja eliminacji szumów i artefaktów, powstałych przez przepływ krwi lub tkankę tłuszczową, a także technologia obrazowania panoramicznego, czyli konstruowanie obrazów wychodzących poza zakres penetracji głowic.

Zalety i wady przenośnych ultrasonografów

Wysokiej jakości przenośne urządzenia pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, bo dopiero kilka lat temu. Decydując się na przenośną wersję bezwzględnie należy zwrócić uwagę na jakość obrazowania. Niestety czasami zmniejszenie rozmiarów sprzętu odbywa się kosztem obniżenia poziomu tego, co w ultrasonografach najważniejsze – szybkości i dokładności obrazowania. Nawet najwyższej jakości sprzęt przenośny nie będzie w stanie osiągnąć zaawansowanych parametrów urządzeń stacjonarnych. Mobilny sprzęt USG ma zastosowanie w miejscach, gdzie trzeba szybko i sprawnie wykonać badanie, a gdzie przemieszczenie stacjonarnego urządzenia jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Przenośne ultrasonografy dobrze się sprawdzają głównie na oddziałach ratunkowych, w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu i internistów, na oddziałach intensywnej terapii, w salach operacyjnych oraz wszędzie tam, gdzie lekarz musi dojechać do pacjenta ze swoim urządzeniem.

Aparaty przenośne są tańsze niż stacjonarne, ale jednocześnie mają stosunkowo mniejsze możliwości. Przy wyborze mobilnej wersji należy kierować się przede wszystkim jakością obrazowania, dlatego przed zakupem warto przetestować aparaty różnych producentów. Zastanówmy się również nad przeznaczeniem sprzętu i częstością użycia. Im więcej badań będzie wykonywane na aparacie, tym więcej głowic będzie potrzebne, tym sprzęt będzie droższy. Jeśli kupować sprzęt, to tylko z przynajmniej dwiema sondami i zakresem ich pracy co najmniej do 12 MHz, a także z technologią obrazowania harmonicznego. Można się zastanowić nad aparatem z opcją tzw. dopplera kolorowego, ale taki sprzęt potrafi być nawet pięcio- lub sześciokrotnie droższy od najtańszej wersji podstawowej. Istotna jest łatwość przenoszenia aparatu – powinien być lekki (ważyć nie więcej niż 7-8 kg), a także sprawnie i szybko uruchamiać się. Zwróćmy też uwagę na czas pracy na baterii – standardem jest obecnie przynajmniej godzinna praca bez zasilania zewnętrznego.

Na rynek wchodzą zminiaturyzowane aparaty USG. Urządzenia wielkości dłoni, z łatwością mieszczą się w kieszeni fartucha, więc można je z łatwością wszędzie zabrać. Zakres badań możliwy do wykonania póki co nie wykracza poza podstawową diagnostykę, ale za to świetnie się sprawdzają np. w kardiologii ratunkowej do szybkiej oceny stanu serca.

 

Autor: Medical Online

19.09.2012