23 września 2020

Jak wygląda przegląd techniczny respiratorów?

Co roku wielu chorych zostaje zakwalifikowanych do leczenia domowym respiratorem. Urządzenia te, podobnie jak wiele innych sprzętów medycznych, muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym. W przypadku respiratora, zapobieganie jego awariom jest niezwykle istotne – czas potrzebny na naprawę lub zamianę zepsutego urządzenia na nowe może przeważyć o stanie zdrowia, a nawet o życiu pacjenta. Jak wygląda przegląd techniczny respiratora używanego w domu?

Okresowe przeglądy

Każdy respirator powinien przechodzić okresowe przeglądy zgodnie z zaleceniami jego producenta. Urządzenia te mają swoją dokumentację  techniczną, w której umieszcza się najważniejsze informacje dotyczące każdego przeglądu. Respiratory, z których chorzy korzystają w domach, zazwyczaj dostarczane są tam przez ośrodki wentylacji, pod których opieką się znajdują. Najczęściej to ośrodek pamięta o dacie kolejnego przeglądu danego respiratora i zleca wykonanie tej usługi. Przeglądy techniczne respiratorów wykonywane są wtedy bezpośrednio u pacjenta w domu, lub też pacjentowi wysyłane jest zapasowe urządzenie, a to, któremu zbliża się termin przeglądu, odsyła on do swojego ośrodka wentylacji.

Co dokładnie sprawdzają serwisanci?

W czasie przeglądu dokładnie sprawdzany jest cały sprzęt wysyłany do pacjenta, a więc również ssak, pulsoksymetr, koncentratory tlenu itp. „Małe” przeglądy wykonywane są co kilka tysięcy przepracowanych przez urządzenie godzin, a „duże” – co kilkanaście tysięcy. „Małe” przeglądy są dość proste i trwają stosunkowo krótko. W trakcie „dużych” wymienia się więcej podzespołów w urządzeniu, są one więc o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne. Serwisanci zawsze upewniają się, czy dane urządzenie działa prawidłowo i podaje tyle objętości, ile powinno oraz czy zgadza się stosunek wdechu do wydechu z tym, co pokazuje urządzenie. Sprawdzają również wszelkie uszkodzenia, które pojawiły się na wyświetlaczu i obudowie. W razie potrzeby zlecają wymianę użytkowanego respiratora na nowy.