9 grudnia 2020

Jak dobrać odpowiednie lampy operacyjne?

Wszystkie urządzenia, sprzęty i akcesoria medyczne muszą spełniać rygorystyczne normy krajowe i międzynarodowe. Nie inaczej jest w przypadku specjalistycznych lamp operacyjnych i zabiegowych. Należą one do niezbędnego wyposażenia każdej sali operacyjnej lub gabinetu zabiegowego. Ich rola jest niezwykle ważna, dlatego powinny one posiadać określone cechy, aby w pełni spełniać swoją funkcję. Przede wszystkich ich światło musi silnie i dokładnie oświetlać pole operacyjne oraz maksymalnie ograniczać rzucanie cienia. Lampy operacyjne powinny także ułatwiać widoczność szczegółów. Sprawdzamy czym jeszcze należy się kierować w dobrze odpowiedniej lampy.

Dlaczego dobór odpowiedniej lampy operacyjnej jest ważny? 

Dobór oświetlenia medycznego ma bezpośredni wpływ na pracę lekarza. Dlatego też specjalistyczne lampy operacyjne i zabiegowe muszą spełniać szereg wymagań. To od ich jakości zależy dostateczna widoczność danej partii ciała pacjenta. Bez odpowiedniego oświetlenia wykonywanie operacji i zabiegów byłoby bardzo utrudnione. Ze względu na budowę i zastosowanie wyróżniamy lampy ścienne, sufitowe lub mobilne.  Nowoczesne lampy operacyjne muszą emitować światło dobrej jakości, być ergonomiczne w użytkowaniu, łatwe w obsłudze i wydajne, aby pomagać zespołowi lekarskiemu w wypełnianiu swojej pracy na najwyższym poziomie oraz w komfortowych warunkach. Muszą być także łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji oraz posiadać funkcję regulacji natężenia światła  i wielkości pola operacyjnego.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze lampy operacyjnej?

Najważniejsze parametry każdej lampy operacyjnej to natężenie oświetlenia, współczynnik oddawania barw, temperatura barwowa, promieniowanie cieplne i bezcieniowość. Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, gdyż lampa musi zapewnić maksymalnie dużo światła w polu operacyjnym. Wartość bezcieniowości lampy określa się procentowo i powinna ona być jak najwyższa. Wartość natężenia światła lampy również powinna być wysoka. Jest ona określana w jednostce lx i mierzona dla odległości jednego metra. Dobra lampa operacyjna w swoim centralnym punkcie powinna generować wartość miedzy  40000 lx  a 160000 lx. Wybierając odpowiednią lampę do sali operacyjnej lub gabinetu koniecznie należy również zwrócić uwagę na współczynnik odwzorowania barw wyrażany w jednostce Ra, w przedziale od 0 do 100. Aby lampa prawidłowo spełniała swoją funkcję powinna posiadać współczynnik Ra nie mniejszy niż 90. Znaczący wpływ na tę wartość ma temperatura barwowa lampy, która powinna mieścić się w zakresie od 4000 do 5000K. Warto także wspomnieć o emitowaniu promieniowania cieplnego przez lampę.  Wpływa ono bowiem na oddawanie ciepła w kierunku stołu operacyjnego, dlatego powinno być jak najmniejsze. Dokładne wymagania na temat parametrów lamp operacyjnych i zabiegowych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia Zakładu Opieki Zdrowotnej.