Co roku wielu chorych zostaje zakwalifikowanych do leczenia domowym respiratorem. Urządzenia te, podobnie jak wiele innych sprzętów medycznych, muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym. W przypadku respiratora, zapobieganie jego awariom jest niezwykle istotne – czas potrzebny na naprawę lub zamianę zepsutego urządzenia na nowe może przeważyć o stanie zdrowia, a nawet o życiu pacjenta. Jak wygląda przegląd techniczny respiratora używanego w domu?
Okresowe przeglądy
Każdy respirator powinien przechodzić okresowe przeglądy zgodnie z zaleceniami jego producenta. Urządzenia te mają swoją dokumentację techniczną, w której umieszcza się najważniejsze informacje dotyczące każdego przeglądu. Respiratory, z których chorzy korzystają w domach, zazwyczaj dostarczane są tam przez ośrodki wentylacji, pod których opieką się znajdują. Najczęściej to ośrodek pamięta o dacie kolejnego przeglądu danego respiratora i zleca wykonanie tej usługi. Przeglądy techniczne respiratorów wykonywane są wtedy bezpośrednio u pacjenta w domu, lub też pacjentowi wysyłane jest zapasowe urządzenie, a to, któremu zbliża się termin przeglądu, odsyła on do swojego ośrodka wentylacji.
Co dokładnie sprawdzają serwisanci?
W czasie przeglądu dokładnie sprawdzany jest cały sprzęt wysyłany do pacjenta, a więc również ssak, pulsoksymetr, koncentratory tlenu itp. „Małe” przeglądy wykonywane są co kilka tysięcy przepracowanych przez urządzenie godzin, a „duże” – co kilkanaście tysięcy. „Małe” przeglądy są dość proste i trwają stosunkowo krótko. W trakcie „dużych” wymienia się więcej podzespołów w urządzeniu, są one więc o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne. Serwisanci zawsze upewniają się, czy dane urządzenie działa prawidłowo i podaje tyle objętości, ile powinno oraz czy zgadza się stosunek wdechu do wydechu z tym, co pokazuje urządzenie. Sprawdzają również wszelkie uszkodzenia, które pojawiły się na wyświetlaczu i obudowie. W razie potrzeby zlecają wymianę użytkowanego respiratora na nowy.