21 września 2020

Jaki kolposkop wybrać do gabinetu ginekologicznego?

Kolposkopia to proste i bezbolesne badanie ginekologiczne, które pozwala na wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. Wykonuje się je przy pomocy koposkopu. Urządzenie to pozwala na dokładne obejrzenie przez lekarza powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, a także pochwy i sromu. Na co powinni zwracać uwagę lekarze, wybierający nowy koloposkop do swojego gabinetu?

Układ optyczny

To właśnie układ optyczny jest najważniejszym elementem kolposkopu. Im jest on bardziej zaawansowany, tym lepszy obraz pola zabiegowego uzyska ginekolog. Od precyzji optyki kolposkopu zależy m.in. ostrość obrazu i rozdzielczość optyczna pola zabiegowego. Bardzo ważna jest też liczba dostępnych w urządzeniu powiększeń. Najtańsze urządzenia z jednym rodzajem powiększenia mają mniejsze możliwości diagnostyczne, niż te z np. z trzema rodzajami.  Niektóre kolposkopy można rozbudować nawet do 5-stopniowej zmiany powiększenia. Coraz częściej w gabinetach ginekologów można zobaczyć kolposkop cyfrowy, którego sercem jest wysokiej jakości kamera cyfrowa. Urządzenie, poza kamerą, wyposażone jest w oświetlenie o wysokim stopniu natężenia oraz możliwość powiększenia obrazu, co gwarantuje wyraźny obraz badanych miejsc.

Oświetlenie w kolposkopie

Wybierając kolposkop, warto upewnić się, jakie emituje on światło. Do rzetelnej diagnostyki potrzebne jest światło zimne, około 12 V/100 W, zapewniające dokładne i stabilne odbicie kolorów. Oczywiście lekarz powinien mieć możliwość jego płynnej regulacji. Dla uzyskania wyraźniejszego obrazu kolposkop powinien być wyposażony w zielony filtr.

Statyw czy uchwyt?

Przed zakupem kolposkopu ginekolog powinien zastanowić się również, czy woli pracować z urządzeniem na ruchomym stojaku, czy może montowanym do fotela. Zarówno stojak, jak i uchwyt powinny być masywne i stabilne, lecz jednocześnie łatwo poddawać się manewrowaniu.

Nowoczesne videokolposkopy

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest oczywiście videkolposkop, nagrywający przebieg badania, automatycznie ustawiający ostrość i płynnie powiększający obraz nawet do 20x. Videokolposkop posiada funkcję „zamrożenia” oglądanego obrazu, pozwala na jego wygodną analizę na monitorze 19”. Nowoczesne videkolposkopy umożliwiają też archiwizację obrazów, które mogą przydać się w późniejszej diagnostyce i leczeniu. Videkolposkop można wyposażyć również w stojak z półką na laptopa bądź podłączyć bezpośrednio pod komputer PC, dzięki czemu wykonywanie badania jest maksymalnie komfortowe dla lekarza.