12 lutego 2021

Na co zwracać uwagę przy kupnie aparatury medycznej?

Do aparatury medycznej można zaliczyć, między innymi: sprzęt kardiologiczny, rehabilitacyjny, urządzenia do monitorowania stanu pacjenta, defibrylatory czy akcesoria medyczne. Bez odpowiedniego i specjalistycznego sprzętu personel szpitali, klinik czy przychodni nie jest w stanie efektywnie pracować, a także zapewnić swoim pacjentom odpowiedniego bezpieczeństwa. Na jakie właściwości powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup sprzętu medycznego?

Jakość, wydajność i bezpieczeństwo

Specjalistyczna aparatura medyczna przyśpiesza pracę, często skraca czas wykonywania określonych badań lub zabiegów, a także dba o jak najlepszy komfort pacjenta. Warto jednak pamiętać, że wybierając dany sprzęt medyczny, należy również sprawdzić koszty jego serwisowania. Planując zamówienie, weźmy pod uwagę też obciążenia finansowe związane z utrzymaniem takiej aparatury i jej regularną eksploatacją. Dobry dystrybutor aparatury medycznej powinien mieć w swojej ofercie produkty od zaufanych i doświadczonych producentów. Nie mniej istotne jest to, aby oferowane przez niego produkty medyczne były oznaczone specjalnym symbolem CE. Co ten oznacza? Pokrótce, jest to stwierdzenie zgodności z przepisami unijnymi – taki sprzęt pozytywnie przeszedł proces weryfikacji i może zostać wykorzystany między innymi w placówkach medycznych.

Zróżnicowana oferta

Kolejnym ważnym krokiem prowadzącym nas do zakupu aparatury medycznej, jest upewnienie się, że w pakiecie otrzymamy pełną opiekę gwarancyjną (lub – rzadziej – pogwarancyjną) oraz łatwy i szybki dostęp do części zamiennych. Warto też się upewnić, czy wybrany dystrybutor urządzeń medycznych oferuje także pomoc techniczną, która obejmuje wskazówki co do obsługi zakupionej aparatury. Kolejnym rozwiązaniem, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest produkcja urządzeń medycznych na zamówienie. Ta, oczywiście, wiąże się z większymi kosztami, jednocześnie jednak w wielu przypadkach tylko tak możemy pozyskać sprzęt, którego aktualnie nie ma w ofercie w żadnej ze znanych nam firm.

Aparaturę medyczną powinniśmy kupować jedynie od firm lub dystrybutorów, którzy cieszą się zaufaniem wśród Klientów, a zarazem określoną renomą. Wiele placówek poza samymi urządzeniami i akcesoriami oferuje także okresowe przeglądy zakupionego przez nas sprzętu czy autoryzowany serwis. Nie zapominajmy jednak, że najważniejszym etapem procesu zakupowego jest upewnienie się, że wybrany przez nas produkt posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o jego jakości.